Az ecet élettani hatásai

A hagyomány szerint, ha étkezés előtt 2-3 kávéskanál ecetet vízzel hígítva megisszunk, akkor anélkül fogyhatunk, hogy különösebben koplalni kéne. A népi gyógyászat szerint a gyümölcsecetek használata elősegíti az emésztést, megakadályozza a szervezetben a zsírlerakódást, javítja az ember ellenállóképességét, általános erőnlétét.

Az ember feltehetően már vagy tízezer éve készít tudatosan ecetféléket. A világ egyik legősibb ecete a távol-keleti rizsecet, mely rizsbor párlatából készül. Íze lágy, és különösen jól sűríthető főzéskor.

A középkorban ismert volt a sciroppo acetoso, az ecetté erjesztett szirup, amely azonban abban az időben nem az élelmiszerkereskedőknél került forgalomba,  hanem a patikákban, gyógyszerként. 

Tudni kell, hogy élettanilag jótékony hatása kizárólag a biológiai ecetnek van, míg a szintetikus úton előállított ecetsav káros is lehet (pl. tartalmazhat formaldehidet és metilalkoholt). A legtöbb fejlett országban a szintetikus úton vagy a fa lepárlásával előállított ecetsav étkezési célra nem hozható forgalomba*.

A biológia ecetek a 9 eszenciális aminósavból 7-et tartalmaznak, míg a szintetikus ecetsav egyet sem. Ezeket szervezetünk nem képes előállítani, ezért azokat a táplálékkal kell bevinni. Jelenlétük nélkülözhetetlen a  fehérjék felépítéséhez. De a biológia ecetek tartalmaznak még vitaminokat és ásványi anyagokat, valamint hasznos nyomelemeket, melyeket a szintetikus ecetsav szintén nem.

Rendszeres fogyasztása felgyorsítja az emésztést, elősegíti a táplálékkal felvett zsírsav felhasználását, és az energia-kivonást a szénhidrátokból. Az ecet serkenti a nyáltermelést is, márpedig a nyálnak két nagyon fontos feladata van: először is folyékonyabbá teszi a táplálékot, hogy az könnyebben haladhasson, ezen kívül amilázt tartalmaz, egy enzimet, amely már a szájban elkezdi elemeire bontani a keményítőt. Csak ebben a formában, egyszerű cukorként képes a vékonybél felvenni és a szervezet többi részébe szállítani a keményítőt, így tudja a szervezet hasznosítani az olyan élelmiszereket, mint a kenyér, liszt, burgonya vagy a rizs.

Könnyebben és gyorsabban fogyhatunk ecet segítségével. Az ecet ugyanis serkenti az anyagcserét, elősegíti a zsírok lebontását, méregtelenít, javítja az emésztést, víztelenít és csökkenti az étvágyat – sőt az édességeket sem fogjuk annyira kívánni.

Az ecet felhasználási módjai, élettani hatásai:

  • saláták, ételek ízesítése
  • fogyás elősegítése
  • anyagcsere serkentése
  • ízületi gyulladások kezelése
  • kiváló szomjoltó hatás vízzel és mézzel higítva
  • enyhébb égési sérülések és a leégés enyhítése, csillapítása
  • csuklás ellen
  • rovarcsípések csillapítása
  • emésztés könnyítése
  • torokfájás csillapítása, köhögés enyhítése
  • korpásodás ellen
  • baktériumok elpusztítása
  • lassítja az öregedési folyamatot
  • óvja és szépíti a hajat és a bőrt

A DXN megmentette az egyetlen még ősi, hagyományos technológiával működő kínai ecet gyárat, ahol 700 éven át kerámia kádakban évekig érlelve állították elő az ecetet.

A DXN Vinaigrette gondosan válogatott ragadós rizsbõl** (a rizs proteinje teljes értékű, mivel mind a 9 esszenciális aminosavat tartalmazza) és Monascusból készül. A keveréket 3 évig erjesztik tradícionális technikával, hogy megõrizzék sajátos ízét és biztosítsák a legjobb minõséget.
A DXN ecet hatását tovább erõsíti a Ganoderma lucidum, amely szabályozza a belsõ rendszereket, hogy a jólét állapotát elérjük. Az emésztéshez szükséges enzimek szinte teljes körét tartalmazza!

termék rendelés »

* Ecetsav: Adalékanyagként viszont engedélyezett. Ha egy élelmiszer nevében vagy az összetevők között ecetsavat (E260) írnak és nem ecetet, az szintetikus úton előállított ecetsavat jelent.

** Ragadós rizs – Rövid szemű rizs: glutinos tartalma végett ragadós, kissé nyálkás. Elsősorban Észak-Thaiföldön és Kínában termesztik. http://www.tutitippek.hu/blog/rizs-fajtak.php

felhasznált források:

http://www.buszesz.hu/hu/biologiai_ecet.htm
http://www.kislexikon.hu/ecet.html  (Lapoda Multimédia)